16 Eylül 2015 Çarşamba

ANNE-BEBEK İHTİYAÇLARI PİYASASINDA SON DURUM

Şu blog alemi gerçekten insanın alıcılarını feci şekilde açıyor.
Aslında o anda pek de ilgi alanınızda olmayan bir konuyla ilgili okuduğunuz blog yazısı, yeri geliyor işinize yarıyor.

Belki 1.5 yıl olmuştur, bloglardan birinde bebek alışverişi için Eminönü Havuzlu Han'da pek çok dükkan olduğunu okumuştum.
Bir takım ihtiyaçlarımızı internetten temin etsek de sektörün nabzını yerinde tutmak gerektiğini düşündük;)
Şunu anladım; doğum hazırlığı için yapılacak alışveriş için öncelikle internetten güzel bir araştırma yapıp ne ihtiyaçtır, hangi ürün ortalama ne civarlardadır fikir sahibi olmak, akabinde ve detayında elinden bebek gelip geçmiş tecrübeli ve aklına güvendiğiniz bir bayan ile alışverişe gitmek gerekiyor.
Gerçi biz biraz kalabalık gittik (eşim ve babam Havuzlu Han'ın muhtelif katlarındaki muhtelif koridorlarda sandalye yada banklarda oturarak bizi beklemeyi tercih ettiler haklı olarak:)
Ben, annem ve 12 yaşındaki yeğenimle birlikte biz de Havuzlu Han'ı tavaf ettik.

Ürünler, fiyatlar ve gözlemlerimi aşağıda elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım. Yeri gelecek, bazı ürünleri Bakırköy Pazarı ve internet siteleri ile de kıyaslamaya çalışacağım. Gerçi bir fiyat diğerini tutmuyor, anlık değişimler oluyor. Ama ne yapayım? Benim adım Hıdır, elimden gelen budur. Araştırma sürecinde çok fazla okudum, bir çok fikir edindim. Tecrübe ettiğim detayları ben de paylaşayım istedim, belki birinin işine yarar.

Şunu eklemeden geçemeyeceğim; aslında hamilelik ve hazırlık sürecinde çok farklı duygulara kapılıyorum. Neden derseniz, gerek ülkenin gerekse dünyanın muhtelif bölgeleri her daim yanıyor. Sıkıntılar, üzüntüler, malum. Zorluk içinde olan pek çok insan var. Onlar da anne, onlar da bebek. Dünyanın adaletini sorguluyorum. Mantıklı bir cevabı hiç bir zaman olmayacak bir sorunun peşine düştüğümü fark ediyorum. Belki de imtihan bu diyorum. Elimden gelen şeyse ihtiyaçlarımı karşılarken -elimden geldiğince- aşırıya kaçmamak ve dualarımda onlara da yer vermek. Rabbimin onların da hayatını kolaylaştırmasını dilemek. Kavanoz diplisin dünya, ne diyeyim???

Gecelik ve Pijama Sorunsalı

Gönlüme göre bir şeyler bulmakta en çok zorlanacağımı tahmin ettiğim ve maalesef tahminimde de yanılmadığım ürün kendim için alacağım pijama ve gecelik oldu. Havuzlu Han'da ve Eminönü'nde bulunan zibilyon tane çamaşırcı-pijamacı dükkanında hemen hemen aynı markalar ve modellerle karşılaşıyorsunuz. Fiyatlar dükkandan dükkana fark gösteriyor. İki haneli rakamlardan üç hanelilere kadar fiyat yelpazesi geniş. Kimi takımlar ikili, kimisinde sabahlık da mevcut. Model olarak iki temel mantık var; bir, dantelli fistolu hafiften fantaziye kaçan modeller, iki, leylekli ayıcıklı motiflerle biraz daha çocuksu modeller. Şöyle spor, ayıcıktan böcekten uzak yada fistolarla süslenmemiş bir pijama takımı yada gecelik bulamadım Havuzlu Han'da ve bakabildiğim kadarı ile Han'ın dışındaki dükkanlarda. Giyecek konusunda benim ilk tercihim hep pamuklu ürünlerdir. Ama bu ürün türünde % 100 pamuklu ve makul fiyata bir şey bulmak çok zor (İlla ki var ama fiyatlar oldukça yüksek. Her zaman kullanılmayacak bir şey için de o kadar para vermek mantıklı gelmedi bana açıkçası). Gerçi benim aradığım farklı kriterler de vardı; mesela uzun kollu olmaları, geceliğin boyunun uzun olması (genellikle diz altı modeller mevcut), kol kısa ise şayet sabahlığının olması, yakasının çok açık olmaması gibi... O kadar ince eleyip sık dokuyunca sadece pijamayı alabildim o gün. Beyzam marka bir pijama. Fiyatı tam anlamıyla ortalama, 75 tl. Üçlü takım halinde. Artış, Haluk Bayram diye (H&M tarzı bir sembolü var) ismini hiç duymadığım iki markanın modelleri ve ürünleri aradığım kriterlere daha uygundu. İsmini bildiğimiz ve kalitesine güvendiğimiz markaların dahi alt pijamalarının polyester olması beni şaşırttı. Polyester terletmez mi yahu? Bir de altı polarlı gibi, elyaf gibi takımlar var ki ben içinde -büyük söylemeyeyim ama- hiç duramam herhalde!  :)


Gelelim Bakırköy Pazarı'ndaki alternatiflere... Vallahi Havuzlu Han'da ve Eminönü'ndeki dükkanlarda rastlamadığım model ve fiyatta gecelikler ve pijamalar buldum burada. Daha farklı bir şey olabilirdi belki ama, içim ısınınca geceliklerden birine tav oldum ve aldım. Beynimde sürekli "alınacak, aranacak" döngüsünü kırmak için bunu yapmam gerekiyordu. Mağaza fiyatı 75 tl dedi satıcı, onun yalancısıyım (ki doğrudur, benzerleri o fiyatlarda). Markası Artış. Kolunda küçük bir bölgede tel çekilmesi olduğu için 35 liraya aldım. Anneciğim kolu güzelce dikti. Ben söylemezsem kim görecek, kim bilecek tel çekiğini o halimde? :) 
Aynı satıcıdan mis gibi, pamuklu bir de pijama takımı aldım. Şu dönemlerde normal pijama altlarım denk gelmiyor zaar:) O bel bölgesindeki lastiklerle kavga halindeyim sürekli. Fiyatı ne derseniz, şaka gibi, 25 tl derim. Pazarları seviyorum ben yaaa... Bunu bir kez daha anladım:) Gönül isterdi ki daha pek çok yer gezeyim de gönlüme daha çok uyan bir şey bulayım... Ama uzun süreli dolaşmak o kadar kolay olmuyor artık. 

İnternette de epeyce araştırma yaptım aslında. Relax Mode, Cossy by Aqua, Dagi, Şahinler, gibi... Ama üstte de belirttiğim üzere ya modeller bana hitap etmedi yada fiyatlar gereksiz fazlaydı.

Bebek İçin Hastane Çıkış Takımı

Kutu halinde satılan hastane çıkışlarının fiyatı Havuzlu Han'da ve Bakırköy Pazarı'nda hemen hemen aynı diyebilirim. Benim ihtiyacım olan biraz daha az parçası olan bir takımdı. İnce battaniyeye ihtiyacım yoktu çünkü evde yeğenimden kalan bir kaç battaniye var. Bu sebeple 5 parçalı bir takım aldım. Fiyatı 25 tl. Yine evde pek çok üst zıbını olduğu için, yedek olarak iki parçalı alt üst takım aldım. Fiyatı 9 tl. Pamuklu ve yeri gayet güzel. 

Ayaklı Alt Pijaması ve Üstler

Parça fiyatları 3-5 lira arasında değişiyor. Ama penye kaliteleri arasında elbette fark var mağazadan mağazaya. Yumuşacık olanlar tercih sebebi. Organik, sertifikalı ürün alacağım derseniz öyle alternatifler de var. Ama fiyatlarını anımsayamıyorum.


Emzirme Önlüğü

Genelde antin kuntin parçalardan pek sıkılırım ben. Az ve öz eşya isterim. Ama bu emzirme önlüğünü ilk gördüğümde pek bir hoşuma gitti. Bebeği emzirmek için minnacık odalarda, yapış yapış halde bu işlemi yapmak hem bebeğe hem anneye zulüm oluyor bazen. Ortalık yerde olsanız üstüm açıldı mı, bebek havasız mı kaldı sıkıntısı işin başka yönü... Havuzlu Han'dan 10 tl'ye aldığım emzirme önlüğünün farklı bir markası ebebek mağazasında 29 tl. Aralarında ne fark var bilmiyorum vallahi! Sanırım ebebekteki altın kaplamalı ama ben göremedim:)

Lansinoh Krem

İnternet aleminin hemen hemen tüm annelerinin söz birliği yapmışçasına tavsiye ettiği Lansinoh Krem'i Havuzlu Han'dan (40 ml) 30 tl'ye aldım. İnternet sitelerinde fiyat parçalı bulutlu. İndirime denk gelinirse ayrı mevzu tabi.

Kapı Süsü, Lohusa Bir şeyleri ve Muhtelif Ivır Zıvırlar

Han'da bu sektörün temsilcileriyle sıklıkla karşılaşmak mümkün. Hemen hepsinde benzer şeyler var. Üzeri tül, kumaş veya keçe ile süslenmiş bebek odası kapı süsleri, bebek şekerleri, içi şeker dolu kavanozlar, ıncık cıncık pek çok şey... Kapı süsleri bir dükkanda oldukça uygun fiyatlıydı, 25 tl'ye vereceğini söyledi (elindekini bitirince bir daha o tür ürün satmayacağını söyledi satıcı can havliyle. Ne derdi varsa artık?:). Çok benzer bir ürünü -yalan olmasın- 45 tl'ye falan gördük üst katlardaki dükkanların birinde. Bir başka dükkanda 75-80 tl fiyatlarını duyduk. İnternette -emeksensin gibi sitelerde- fiyatlar genelde 50 tl'nin üstünde. Bu türdeki alışverişleri Han'dan yapmak daha makul olabilir. Ben hiç bu tarz bir şey almadım gerçi. Laf olsun diye baktım:)

Lohusa tacı, terliği falan gibi süslü atraksiyonlu şeyler de var. Ama fiyat yine aklımda değil. Ben Özdilek'in yumuş yumuş ama üstü nakışlı terliğini aldım, 15 tl. O ağrı sızı içinde incili boncuklu terlik beni bozar:) Lohusa tacını hastanede taksam da saçlarımı kapatacağım için kimse göremeyeceğinden, öyle bir şey almadım. Ama eve geldiğimde -hem gözüm de açılmış olacak iyice inşallah- takmak için iğne oyalı çok tatlı bir taç almıştım Ramazan ayında Sultanahmet'te kurulan el işleri panayırından. Hem de 3 tl idi;) Herkeste olan şeyleri kullanmak, ne biliyim, biraz ters galiba bana:) Huysuzum azıcık:)

Bebek Battaniyesi

Şöyle el örgüsü, sıcacık, yumuşacık bir battaniyeydi aslında aradığım ama bulamadım. Havuzlu Han'da (Elif Bebe'de) çok güzel bir battaniye gördük. Biraz kalınca. Hem evde hem de dışarı çıkarken kullanılabilecek tarzda bir ürün. Çift yüzü de pamuklu kumaş. Üzerinde çıt çıtları var, dışarı çıkarken kundak gibi de yapılabiliyor, çok kullanışlı. Ama ara kısımda kalan yüzey elyaf. Bu sebeple çok beğenmeme rağmen almadım. Sanırım 80 yada 90 tl idi fiyatı. 

Bebek battaniyelerinde polar, elyaf tarzı malzeme çok kullanılıyor. Ben pek tercih etmiyorum böyle ürünleri açıkçası. Bebek altını açmak için de pek süslü, ayıcıklı falan sevimli takımlar var ama hep sentetik. Çok güzel görünseler de temkinliyim kendilerine karşı. Bu sebeple fiyatlar aklımda kalmamış hiç. Ama tercih ve zevk meselesi tabi, kimseye de bir şey diyemem. Triko battaniye çeşitleri de pazarda ve Kürkçü Han'da hemen hemen benzer civarlarda.

Yün ve el örgüsü bir battaniyeyi Kürkçü Han'da bulabileceğimize dair bir düşüncemiz olsa da orayı fethedecek mecalimiz kalmadığı için maalesef uğrayamadık. Ama el örgüsü bir battaniye için gerekli olan 3 ana öğeyi, yani; modeli, ipleri ve örecek bir ablayı bulduk ve sıkıntımızı da bu şekilde çözmüş olacağız inşallah. Aşağı yukarı maliyeti de 100 tl gibi bir şey olacak (ipler zaten 40 tl tutuyor:-/ ) Onları da Eminönü'nden alsak çok daha uyguna gelirdi ama fırsatımız olmadı ona. emeksensin türü sitelerde el örgüsü battaniyeler bulabilmek mümkün.


Anne İçin Çamaşır

Aynı çamaşırı 3 farklı dükkanda 20, 25 ve 27 tl olarak görünce serbest ekonomi mantığını sorgulamaya başladığımı söylemeliyim. "İstanbul'da hiç bir şeyi ilk gördüğün yerden almamalısın, en az 3 yere sormalısın" tezimin doğruluğunu bir kez daha test etmiş oldum.

Aslında ihtiyaçlarımızın çoğunu Elif Bebe'den aldık. her dükkanı gezip fiyat araştırması yapmak çok fazla enerji istiyor. Genel anlamda bir göz atıp, en uygun bulunan yerden ihtiyaçları alıp çıkmak akıl, ruh ve bel sağlığı açısından önemli. 

12 yorum:

Mervsuu dedi ki...

Merhaba,bebeğinizi hayırlı,sağlıklı olarak kucağınıza almanızı diliyorum.
Bebeğinizle ilgili alışveriş görüşünüzü okudum.Mümkün olduğunca organik ürünleri tercih etmek daha doğru gibi geliyor bana...Organikpatik.com'da çok cici patikler var, belki görmek istersiniz diye düşündüm. Fiyatlarına gelince,bebeğimiz için değer diye düşünüyorum.
Tabi ki tercih anne adaylarının...Tüm annelere hayırlı, sağlıklı doğumlar diliyorum.
Sevgiyle kalın..

Unknown dedi ki...

bol bol alışveriş :) yorucu bir gün olmuştur tahminimce :)
pijama sorunsalı çok sinir ama annem benim yerime bulmuştu :)

Unknown dedi ki...

Allah kolaylık versin sevgili Beyza, dilerim hazırlıklarını gönlünce tamamlar hayırlısıyla kucağınıza alırsınız bebişinizi :)

birdunyafikir dedi ki...

Mervsuu; güzel dilekleriniz için teşekkür ederim, sağ olun. Siteyi de inceleyeceğim, bilgi için teşekkürler:)

Hazel; hiç sorma. Yorgunluktan bayılacaktım:) Anneler olmasa halimiz harap:)

Özlem; sağ olasın arkadaşım, amin diyorum duana, inşallah:)

Elift dedi ki...

zaten bir evlilik, bir de bebek, ne çok alternatif var, ne çok değişken var ve ne çok insafsız oluyor bu satıcılar..Şimdiden maşallah diyeyim ben, kısmetiyle gelsin, çook sağlıklı olsun ve mutluluklar getirsin..

birdunyafikir dedi ki...

Elif Hanım; haklısınız. Genelde klasik olmuş modeller var, hep o şekil devam ediyor.
Güzel temennileriniz için çok teşekkür ederim, amin diyorum:)

Gamze Esra Ersöz dedi ki...

Bebek alışverişi yapmak herhalde dünyanın en keyifli alışverişlerinden biri olsa gerek. Allah hepsini iyi günlerde kullanmayı nasip etsin.

birdunyafikir dedi ki...

Gamze; bebek alışverişi yapmak gerçekten zevkli. Ama bir sürü çeşit var, insanın kafası çok karışıyor:) Bir de çok fazla son anlara bırakmamak lazım, ne bel ne sırt kalıyor insanda:)

Unknown dedi ki...

Ne heycanli gunler keyifli gunler... en rikli gblik gcirdigim icin gonlumce alisverie bile cikamadim. Hep hemem gidip tekerlekli sandalyeye bakip dondum. Allah beterinden korusun bugunlere sukurler olsunki oglum saglikla geldi. Listeleriniz epey guzel olmus arayanlar icin. Ama en en en onemlisi lansinoh krem. Kesinlikle dogumdan en az 1 veya 2 hafta once kullanmaya baslayin mutlaka. Cok ama cok onemli en guzel gunlerinizi zor gecirmeme k icin bu onlemi alin derim. Nacizane tavsiyem :))

birdunyafikir dedi ki...

Derya Hanım; hakikaten ilginç bir süreç. Heyecanlı, yorucu, bazen telaşlı bazen tedirgin... Allah herkese kolaylık versin. Lansinoh Krem aklımda, inşallah erken dönemde kullanmaya başlayacağım. Teşekkürler hatırlatmanız için;)

kitana dedi ki...

Ben de oğlum için Havuzlu Han'dan alışveriş yapmıştım ama buradan İstanbul'a gitmeye değmezdi diye düşünüyorum, genelde fiyatlarda bir fark görememiştik. Gecelik olayı ortak kabus sanırım, orada ve civarda gezmediğimiz dükkan kalmamıştı, modeli olsa üzerine abuk subuk bir resi yapmışlar, o olsa abartı dantel, hadi hepsini geçtim lohusa kadın terler, hepsinin kumaşı bir uyduruk, naylonlu...Hiç ummadığım yerden minicik bir dükkandan almıştım takımımı, çok da içime sinmişti...
Bu hevesler çok güzel, umarım huzur ve sağlıkla kullanın her şeyi...

birdunyafikir dedi ki...

kitana; fiyatlar pek çok üründe o kadar da ucuz değil aslında Havuzlu Han'da, doğru diyorsunuz. En büyük avantajı, her türlü ihtiyacın pek çok seçeneğini bir arada görebilmek. Güzel dileğiniz için de teşekkür ederim, inşallah:)